Poradenstvo

OKTÓBER               NEPRIAMA METÓDA VYVODENIA HLÁSKY S

 

Dnes sa zahráme na hada. Dieťa si ľahne na koberec a povieme mu aby sa plazilo ako had. Had je dlhý aj naše ústočká - pery budú natiahnuté , zúbky spolu a vydávame syčivý zvuk hada. Dávame pozor, aby dieťa nevysúvalo jazyk medzi zuby. K izolovanému zvuku môžeme pridať aj samohlásky a náš had v lese bude“ hovoriť“ tajnou rečou – artikulujeme : SSSSIIIIIII,
SSSSSEEEEEEE, SSSSSAAAA, SSSSOOOO, SSSSSUUU.

 

SEPTEMBER                            DYCHOVÉ   CVIČENIA

Správne dýchanie je jednou  z funkcií peknej a  plynulej reči. Uvádzame niekoľko cvikov na posilňovanie dýchania.

  1. Z papiera si urobíme melé rybičky . Porozhadzujeme ich po stole. Pripravíme si mištičku a slamku. Slamku dáme do úst, snažíme sa vtiahnuť vzduch do seba a prichytiť  jednu rybku zo stola a rýchlo ju vložiť do mištičky. Takto postupujeme so všetkými rybičkami.
  2. Z papiera si urobíme malé guličky – to sú akože jablká. Na  papier A4 si nakreslíme strom. Jablká porozhadzujeme okolo stromu.  Zoberieme si slamku a snažíme sa fúkať do nej tak , aby sme jablká dostali do koruny stomu.
  3. Zoberieme si pinpongovú loptičku a knihu.  Knihu  mierne otvoríme a postavíme na stôl ako keby sme urobili stan. Loptičku postavíme cca 30 cm pred "stan" a snažíme sa ju fúknuť dnu do stanu.