Poradenstvo

December 2017

Fonematické uvedomovanie -  hra na REŤAZ

Povieme slovo -  DOM. Dieťa musí vymyslieť nové slovo, ktoré začína na poslednú hlásku  napr. MEČ.

Takýmto spôsobom tvoríme reťaz.

ČakaNNanuKKolotoČ, ČaJ ... Staršie deti si slová  môžu aj písať.

 

NOVEMBER 2017                   
 
Nepriama metóda vyvodenia hlásky Z
 
Dieťa premeňte na včielku, ktorá bude lietať po byte/tráve/ihrisku... Včielka vydáva zvuk BZZZZZZZZ. Usmieva sa - ústa sú natiahnuté do úsmevu, zuby spolu aby nevykúkal. Včielka musí bzučať nahlas aby ju bolo počuť. Keď tlesknete 1x včielka si sadne na kvietok, alebo si čupne, keď tlesknete 2x včielka sa opäť postaví, lieta a bzučí.

 

 OKTÓBER             

 NEPRIAMA METÓDA VYVODENIA HLÁSKY S

 

Dnes sa zahráme na hada. Dieťa si ľahne na koberec a povieme mu aby sa plazilo ako had. Had je dlhý aj naše ústočká - pery budú natiahnuté , zúbky spolu a vydávame syčivý zvuk hada. Dávame pozor, aby dieťa nevysúvalo jazyk medzi zuby. K izolovanému zvuku môžeme pridať aj samohlásky a náš had v lese bude“ hovoriť“ tajnou rečou – artikulujeme : SSSSIIIIIII,
SSSSSEEEEEEE, SSSSSAAAA, SSSSOOOO, SSSSSUUU.

 

SEPTEMBER                          

 DYCHOVÉ   CVIČENIA

Správne dýchanie je jednou  z funkcií peknej a  plynulej reči. Uvádzame niekoľko cvikov na posilňovanie dýchania.

  1. Z papiera si urobíme melé rybičky . Porozhadzujeme ich po stole. Pripravíme si mištičku a slamku. Slamku dáme do úst, snažíme sa vtiahnuť vzduch do seba a prichytiť  jednu rybku zo stola a rýchlo ju vložiť do mištičky. Takto postupujeme so všetkými rybičkami.
  2. Z papiera si urobíme malé guličky – to sú akože jablká. Na  papier A4 si nakreslíme strom. Jablká porozhadzujeme okolo stromu.  Zoberieme si slamku a snažíme sa fúkať do nej tak , aby sme jablká dostali do koruny stomu.
  3. Zoberieme si pinpongovú loptičku a knihu.  Knihu  mierne otvoríme a postavíme na stôl ako keby sme urobili stan. Loptičku postavíme cca 30 cm pred "stan" a snažíme sa ju fúknuť dnu do stanu.